Strona główna Zagraniczne oferty pracy Praca za granicą Praca dla elektryka – jak dołączyć do tej grupy?

Praca dla elektryka – jak dołączyć do tej grupy?

148
0
Z zagranicznych rynków pracy dociera sporo atrakcyjnych ofert zatrudnienia dla elektryków. Sprawdź, co zrobić, żeby dołączyć do tej grupy zawodowej.

Jest kilka dróg dla kandydatów na elektryków. Można postawić na zdobycie wykształcenia kierunkowego. I tu pojawia się kilka opcji do wyboru. Odpowiednia szkoła zawodowa, technikum lub studia. Dojście do celu jest czasochłonne, ale też doceniane przez pracodawców. Dyplom przekłada się zazwyczaj na lepsze zarobki.

Naukę zawodu można rozpocząć za granicą. Do sieci EURES trafiają oferty np. trzyletniego kształcenia w Niemczech. Kandydat zawiera umowę z pracodawcą i szkołą. Jedna z firm gwarantuje opłacenie kosztów związanych z internatem oraz wynagrodzenie od 660 euro brutto miesięcznie. – W Niemczech wycofano program dofinansowania do kształcenia MoBi pro EU, więc bez tego wsparcia finansowego polski uczeń ma niewielkie szanse na utrzymanie się. Wymagania w stosunku do poziomu znajomości języka niemieckiego wahają się pomiędzy A2 a B1, z naciskiem na B1. Bardzo rzadko znajduje się kandydat spełniający ten wymóg – informuje Anna Uberman, doradca EURES.

Rozmowa z komisją

Brak wykształcenia kierunkowego nie przeszkadza w zdobyciu legalnej pracy. Jednak trzeba zdać egzamin, aby uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu. Umożliwiają to ośrodki egzaminacyjne, w tym Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Kursy dla elektryków są organizowane przez różne instytucje, niekiedy również za darmo.

– Każdy przed egzaminem musi złożyć wniosek o sprawdzenie kwalifikacji. Trzeba zaznaczyć odpowiednie czynności i urządzenia, np. dozór grupa 2 czy eksploatacja grupa 1. Egzamin ma formę rozmowy z czteroosobową komisją. Zdawalność jest wysoka, ale jeśli ktoś uzyska negatywny wynik, to ma szansę go poprawić po trzech tygodniach przed tą samą komisją – informuje Barbara Adamczewska, kierownik biura Oddział Zagłębia Węglowego SEP.

Na rynku są cyklicznie organizowane kursy przygotowawcze do egzaminu kwalifikacyjnego. Mogą dotyczyć np. zakresu prac kontrolno-pomiarowych przy urządzeniach elektroenergetycznych. Chętni znajdą też oferty szkoleń zamkniętych, dostosowanych do potrzeb klienta. W grę wchodzi nie tylko wybór tematyki, ale też miejsca czy czasu trwania. Opłata za egzamin kwalifikacyjny wynosi 200 zł, a za wystawienie duplikatu zaświadczenia 60 zł.

Istnieją również platformy e-learningowe dla elektryków. Mogą z nich skorzystać zarówno osoby dopiero kształcące się w zawodzie, jak i już wykonujące prace elektryczne. Tematyka jest zróżnicowana, np. ochrona przed przepięciami, monitoring zużycia energii, dobór aparatury łączeniowej i zabezpieczającej, a także instalacja ograniczników przepięć. Organizatorzy kursów online zapewniają imienne certyfikaty.

Uznawanie kwalifikacji

Kwalifikacje SEP oraz odpowiedni kurs BHP są konieczne do pracy przy urządzeniach elektrycznych pod napięciem. Zaświadczenie SEP jest ważne przez 5 lat. Jeśli ktoś zamierza pracować za granicą, to musi nastawić się na biurokrację. W Norwegii za uznawanie kwalifikacji elektryka odpowiada Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB). W przypadku elektryków na łodziach i statkach morskich działa odrębna instytucja, tj. Sjøfartsdirektoratet. Zdarza się, że dana osoba jest kierowana na staż adaptacyjny lub test umiejętności. Powód? Kwalifikacje i doświadczenie różnią się znacząco od wymagań stawianych miejscowym elektrykom.

W Islandii za uznawanie kwalifikacji pochodzących z sektora przemysłu odpowiada Ministerstwo Przemysłu i Innowacji. Jednak zadanie to zostało przeniesione na władze lokalne. One decydują, jeśli sytuacja wnioskodawcy nie budzi wątpliwości. Skomplikowane przypadki są przekazywane do Ministerstwa Edukacji, które podejmuje ostateczną decyzję.

Marcin Gazda

Podziel się opinią o swoim zagranicznym pracodawcy lub agencji na naszym forum. Ogłoś, że szukasz pracy.

Przykładowe wynagrodzenia

Stanowisko/obowiązki Miejsce pracy Wynagrodzenie
Elektryk (instalacje elektryczne budynków) Niemcy od 12,50 euro brutto na godzinę
Elektryk (m.in. układanie przewodów i kabli) Holandia od 11,49 euro brutto na godzinę
Elektryk/elektromonter (m.in. usuwanie awarii urządzeń produkcyjnych) Niemcy od 12,02 euro brutto na godzinę
Elektryk budowlany Norwegia 190–210 koron norweskich brutto na godzinę
Technik elektryk (produkcja kontenerów mieszkalnych i sanitarnych) Czechy od 20 tys. koron czeskich brutto miesięcznie

(148)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

praca_zagranica on Twitter
28 people follow praca_zagranica